تلفن تماس
88877897-8
موسسه حقوقی دادگان / وبلاگ / خانواده / تعریف حضانت : مدت حضانت
مشاوره میخواهید؟
برای اخد مشاوره حقوقی تلفنی با شماره های زیر تماس بگیرید و از وکلای مجرب ما مشاوره دریافت کنید

تعریف حضانت : مدت حضانت

نوشته شده توسط مرکز مشاوره
#حضانت #فرزند #ولی

حضانت به معنای مراقبت و نگهداری و تربیت صحیح فرزند مطابق قانون و شرع می باشد . حضانت را باید از ولایت و قیمومیت تفاوت قائل شد . در حضانت صرفا بحث نگهداری و تربیت و مراقبت فرزند ملاک است در حالی که در بحث ولایت ، بحث مالی آن و حقوق و تکالیف مالی مورد نظر است . در حالیکه قیمومیت کلا متفاوت از ولایت و حضانت است . چرا که در ولایت صرفا پدر و جد پدری ولایت بر فرزند دارد ولاغیر .در حضانت اولویت با پدر و مادر است و در مرحله بعد مراجع قضایی مربوطه در صورتیکه پدر و مادر صلاحیت نگهداری و حضانت را نداشته باشد شخصی را یا سازمان بهزیستی را تعیین می نماید که ملاک صلاح و مصلحت فرزند می باشد . حضانت تا سن بلوغ در قانون مشخص شده است .که پس از آن با تصمیم خود فرزند است که با پدر یا مادر زندگی کند .

حال در صورتیکه پدر و مادر طلاق نگرفته باشند ودر زندگی مشترک باشند حضانت فرزند یک وظیفه بر عهده ی هر دو شخص ، پدر و مادر است . حال در صورتیکه اختلافی وجود داشته باشد و توافقی جهت نگهداری و حضانت نداشته باشند ، دادگاه بر اساس صلاحیتی که پدر و مادر دارد تصمیم میگیرد و در صورتیکه هر دو صلاحیت حضانت فرزند را داشته باشند مطابق اصلاحيه وارده بر ماده 1169 قانون مدنی در تاريخ ۸/۰۹/۱۳۸۲ و همچنين الحاق يك تبصره به آن تا سن ۷ سالگی ، حضانت با مادر است و پس از آن تا سن بلوغ با پدر می باشد. و پس از آن براساس نظرو تصمیم فرزند و البته دارا بودن صلاحیت لازم صورت می پذیرد . البته همانطور که اشاره شد ، حضانت با ولایت متفاوت است و در دوره ی حضانت بهرحال هزینه های فرزند بر عهده پدر و جد پدری می باشد . که ملزم به تامین هزینه ها می باشند . باید در نظر داشت حضانت هم حق است هم تکلیف . بنابراین پدر و مادر نمی توانند از تکلیف خودشان کوتاهی و امتناع نماید . که در صورت امتناع ملزم به تامین هزینه ی فرزند و نگهداری آن توسط شخص صلاحیت دار براساس نظر دادگاه می باشد .

ملاقات فرزند ( طفل ) :

در بحث حضانت ، برای شخصی که در دوره ای که حضانت با طرف دیگر است می تواند اقدام به ملاقات فرزند مشترک خود نماید . و طرف دیگر نمی تواند مانع شود البته این را باید در نظرگرفت که زمانیکه طرف دیگر را قانون از حضانت و ملاقات ممنوع کرده ، نمی تواند درخواست ملاقات فرزند را نماید ، چرا که دادگاه این را به صلاح و مصلحت طفل نمی داند . اما در صورتیکه اینگونه نباشد و منعی از جهت ملاقات از سوی مراجع قضایی نشده باشد ، در صورتی که توافقی نباشد ، دادگاه زمانی را در هفته و در ماه تعیین می نماید و طرف مقابل حق ممانعت از ملاقات فرزند را ندارد . چرا که این حقی است برای هم طرف مقابل و هم حقی است برای طفل که بتواند پدر یا مادر خود را در هفته یا ماه ملاقات نماید . چرا که ممانعت از این کار باعث لطمه روحی و روانی به طفل می شود .

دادخواست ملاقات فرزند مشترک

در صورتیکه پدر یا مادری که حضانت طفل با اوست از دیدار طرف مقابل با فرزند خودداری و منامنعت به عمل آورد ، شخص می تواند با مراجعه به دفتر خدمات قضایی دادخواست ملاقات فرزند مشترک ارائه نماید که در اینصورت دادگاه با تعیین وقت رسیدگی بررسی لازم را انجام و رآیی مبنی بر الزام آن طرف صادر و ابلاغ می نماید و شخص ملزم می گردد که در زمانهایی که دادگاه تعیین کرده اجازه ملاقات طفل با پدر ا مادر خود را بدهد و شرایط لازم را مهیا نماید .

ماهيت حضانت

مطابق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی حضانت و نگهداری فرزند مشترک هم حق و هم تکلیفی است برای پدر و مادر می باشد .

لازم به توضیح می باشد که تفاوت بین حق و تکلیف وجود دارد که نیاز به توضیح مختصری در این زمینه می باشد . حق ، قابل اعراض است یعنی شخصی که این حق حضانت را دارد می تواند به شخص مقابل که پدر یا مادر است بسپارد و از این حق خود صرفنظر کند . همچنین حق قابل اسقاط است چنانکه در ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی میبینیم قانونگذار اشاره کرده است که در صورت ازدواج مجدد مادر ،این مورد را باعث اسقاط این حق دانسته که البته لایحه خانواده توضیحات تکمیلی در این زمینه داده است و شرایطی را در نطر گرفته است همچنین می توان به ماده ۱۱۷۳ اشاره کرد که در مورد صلاحیت حضانت صحبت شده که شخصی که صلاحیت حضانت را نداشته باشدبه لحاظ صلاح و مصلحت طفل‌، این حق از وی اسقاط می گردد . . در مقابل تکلیف نه قابل اعراض است نه قابل اسقاط است . چنانکه می توان اشاره به ماده ۱۱۷۲ قانو مدنی نمود که در مورد استنکاف والدین از حضانت و نگهداری طفل صحبت می کند .

 

خوش آمدید، جهت دریافت مشاوره تلفنی با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید